петък, февруари 27, 2009

FreeBSD гавра



# ls
ls: not found
# dir
dir: not found
# help
help: permission denied!


Да ти ...

С FreeBSD нещо май не говорим на един и същи език. :)

Успях да оправя нещата, но до сега не се е случвало някоя ОС да ми отказва достъп до help-а :)

неделя, февруари 22, 2009

Linux в страната на десктопите


Едно от нещата, с които особено се гордея е, че родителите и сестра ми в Русе ползват на домашния компютър Ubuntu Linux от доста време (като се замисля, нямаха много голям избор, но това е друга тема).
Не просто го ползват, но и с малко помощ от моя страна се справят доста добре

Миналия weekend направих едно прибиране до родния град и баща ми използва повода да ме помоли да настроя уеб камерата и новия bluetooth usb dongle, който си е купил за да си свърже телефона.
Всъщност за около половин час успях да оправя безжичната мрежа (която също беше дала фира), да оправя драйверите на уеб камерата и да им обясня как се работи с bluetooth. Донякъде бях изненадан колко лесно стана всичко.
Проблема дойде на следващия ден, когато забелязах, че все още са с Ubuntu 8.04 LTSP и реших, че би било хубаво да направя dist-upgrade до последната стабилна версия - 8.10.
Влизам в настройките, указвам да ми показва всички релийзи, пускам updater-а, той ми показва, че има нов release, натискам update и всичко си минава по план.
Рестартирам и ... чудо. Wireless картата не работи, камерата вади 2 кадъра и забива, а bluetooth-а не ще и да чуе за приемане или изпращане на файлове.
Безжичната карта се оправи само с прекомпилиране и реинсталиране на драйверите, но след няколко часа търсене се оказва, че точно за тези устройства има репортнати бъгове, че работят под 8.10.
Оставаха ми 1-2 часа до тръгване обратно за Пловдив, а имах да приготвям багаж и нямаше как да направя downgrade. Сега родителите ми не могат да си ползват джаджите до следващото ми идване в града.

Коментара на леко изнервения ми баща беше : "Това Линукс май ще се окаже голяма бъзикня". Той иска просто да си отвори пощата, да прочете новините, да си прехвърли снимките от телефона, да може да си пусне skype, да пусне камерата и да говори с някой познат, приятел или роднина. И в очите на обикновения потребител една операционна система, която при относително малък ъпгрейд си чупи половината драйвери не струва. Не ме разбирайте грешно, не мисля, че Windows ще се справи по-добре в подобна ситуация, но това е Linux - по-добрата операционна система.

Наясно съм, че това не е проблем на Linux, а на Ubuntu, и че можеше да попрочета някои неща преди да правя dist-upgrade, но едва ли някой би очаквал нещо такова.

Всъщност сега като се замисля, не знам какво искам да кажа с тази история, едва ли могат да се вадят някакви глобални заключения, но най-малкото подобни истории не оставят с добро впечатление. Най-малко Ubuntu, в ролята си на дистрибуцията за desktop потребители трябва да допуска подобни проблеми.
Аз, като един линукс фен, все пак продължавам да съм оптимистичен и чакам 9.04, който ще излезе след 2 месеца, като спасителя на домашния ни компютър. :)


btw, любимото Ubuntu току що успя да "счупи" драверите за wireless картата на лаптопа ми (за пореден път) и ще се наложи да запазя чернова на localhost и да рестартирам за да мога да публикувам този пост.

събота, февруари 21, 2009

Desktop клиенти за web приложения


Напоследък нещо съм се зарибил по desktop клиенти за различни online приложения като twitter, blogger, rss и picassa.
Дори в момента пиша този пост от програмка на gnome, наречена drivel.

Drivel
е разработка на GNOME проекта и както виждате е просто един прозорец, в който може да пишете текст. Поддържа Blogger и LiveJournal. С нея съвсем лесно ще можете да публикувате нови постове и да редактирате стари. При blogger можете да публикувате във всичките ви блогове само със смяна на една отметка.
Хубава функция е минаването в offline режим, при която ще можете да пишете и запазвате постове и при първата wireless мрежа в обхват да ги качите в блога си.
Поддържа основно форматиране на текста и добавяне на картинки, но само от url-и в интернет. За незапознатите с blogger, при добавяне на картинка, тя се качва в picassa акаунта ви и от там автоматично се линква към конкретния пост. Тук разбира се може да заобиколите тази липса на функционалсност с google-ската picassa, чрез която можете без да докосвате browser да качите необходимата снимка в албума на конкретния блог и после просто да добавите линка. Лесно и просто, от вашия desktop. :)
Ако ви е писнало да отваряте browser, да се логвате и да използвате тежкия и бавен web интерфейс на blogger, мисля че това е добра алтернатива.

За Twitux не може да се каже много, тъй като е просто twitter клиент, няма кой знае каква функционалност, но и самия twitter не предполага такава. Автоматично се свързва с twitter акаунта ви, показва в реално време когато някой от хората, които следите напише нещо и ви позволява да добавяте собствен tweet.

Доскоро в firefox-а постянно бяха отворени gmail и google reader, но по едно време като че ли се усетих, че точно тези два таб-а много бавят цялата лисица. А когато нормално използвам п 20-30 таба и си рестартирам браузъра веднъж на 2 дена, това се оказва доста важно.
За това от известно време насам започнах да използвам LifeRea и Gmail Screenlet.

LifeRea e съвсем нормален rss клиент със същата функционалност като google reader, но седи в system tray-а и не ви притеснява докато не дойде нещо ново "по жицата". Миграцията от google-ския четец към liferea е елементарна, просто влизате в акаунта си и експортвате всички сайтове, които следите, след което просто ги вкарвате в liferea и дори няма да усетите някаква голяма разлика.

Повечето хора, предпочитат за работа с поща да използват desktop mail клиент от типа на evolution и thunderbird, но мразя POP3, а през IMAP да изтегля 4GB поща ми се струва неподходящо. За това използвам
Gmail Screenlet. Това е widget от пакета Screenlets, които представляват малки програмки, които седят залепени за desktop-а и правят някакви шашави неща. Примерно показват часа, натоварване на процесора, количество заета RAM памет и т.н. В случая gmail screenlet просто ми показва когато имам ново писмо и мога да отворя пощата си и да го видя. Спестява ми 99% от времето, в което gmail е зареден в браузъра.
Същото може да се постигне и с plug-in-и на firefox ако не ви се занимава с Screenlets.

Ако някоя от програмките ви хареса, чувствайте се предизвикани да ги пробвате и да пуснете някой коментар :)

събота, февруари 14, 2009

Съседски взаимоотношения


Днес с единия съквартирант намираме пъхнат под входната врата някакъв плик. Той набързо го поглежда, казва си "Аха, хардуерен спам" и започва да го мачка с намерението да го хвърли, но на мен ми стана интересно и помолих да го видя.
Отварям писмото и първото, което забелязвам, че е писано на ръка и се чудя "Брей, кой е тя спамер мазохист, че да пише такива неща на ръка".
Зачитам се.
Следва писмото, преписано едно към едно (нямам скенер), с оригиналния правопис, пунктуация и т.н.
бележка: "Паскалев" е конкретния съквартирант.


Паскалев,
Търсих Ви, няколко пъти, да си поговорим, така и не можах да Ви намеря. Когато днес 13.02.2009г. бяхте във входа с мобилния говорихте после изчезнахте. Пак не можах да поговоря с Вас.
И така:
Имам оплаквания от Вас и оргиите, които правите късно през ноща до ранна утрин.
Мисля, че това нее дискотека за шумни събирания, а дом за почивка.
Предупреждавам Ви че тук има болни хора и малки деца и с това трябва да се съобразява всеки, който влезе да живее тук.
Шум от ремонти в определено време може, но оргии не какъвто и да е поводът.
В този блок от 40г. живеем хора с които работехме и всеки от нас знае как трябва да се държи има общинска наредба и наш вътрешен правилник, който ние спазваме и който го нарушава отива в плицята, какт скор едно момче от 1 етаж.
Прошка няма не го вземайте, като заплаха, а все още приятелско предупреждение.

Уважавали сме се досега, нека така бъде и за в бъдеше. Има места за шумни събирания - не тук.

Домоуправител: (подпис)
Зл. Йовчева

"Комунизма си отива ..." - да бе, да, не вярвам.

Само да уточня, че нямам идея какво точно разбира конкретната г-жа домоуправител, но ние оргии не сме правили ! От една година се опитваме да направим, но до сега не сме !!! :D

Как така не са успели да ни намерят е много сложен въпрос, тъй като винаги има някой вкъщи, но ...

Тъпото е, че ние не сме и предполагали, че вдигаме чак такъв шум. Петък/събота се събираме да пием по някоя бира, да играем някоя игра и да послушаме музика, не сме правили някакви диващини.
Важното е, че г-жа Йовчева в ролята си на турбо-мега-ултра шеф/домоуправител може да изпраща такива "официални" съобщения и да ни плаши с отнемане на партийното членство.
Не могат да дойдат и ни кажат, че им пречим с нещо, а трябва да ни плашат с полиция, баси "Прошка няма"! Представяте ли си!

Намерих женицата, която както очаквах се оказа бе възрастна дама, извиних й се учтиво, казах и че не сме предполагали, че вдигаме чак такъв шум, обещах да не пускаме повече музика след 10 и я помолих възможно най-уважително да ни съобщава ако я притесняваме с още нещо.

четвъртък, февруари 12, 2009

Geex videoz (споделяне на bookmarks)

Ако трябва да перефразирам "моят браузър е моята крепост", а моите bookmarks моят свят. След днешната реорганизация на bookmark-овете изникваха някои интересни видеоклипове, които може да ви се сторят интересни.

http://retv.kaloyan.info/tag/mikrofon-i-mishka/

Съдържанието на първия линк е благодарение на re:tv (eдна наистина готина телевизия) и Mrasnika. Става въпрос за предаването "Микрофон и мишка", за което вече съм писал. Общо взето много компютърни новини, коментари, история, железария и всичко, което се сетите. Интересно е, че по-голяма част от предаването преминава в чат по skype със зрители, които коментират темите, задават въпроси и като цяло изграждат в реално време сценария на предаването. Предаването става все по-добро с всяко изминало издание.
Можете да го гледате online всяка събота от 12 (или може би беше 1) по re:tv, но за хората, които като мен имат проблеми с "ранното ставане" в събота, съществува този архив.

http://fosdem.org/2009/media/video
От тук можете да си изтеглите във видео формат повечето лекции от FOSDEM (една от най-големите, ако не и най-голямата конференция за свободен софтуер в Европа). Можете да разберете директно от хората, които се занимават с това какво става с XEN, Xul runner, Mozilla, cackePHP и т.н.
Една от най-интересните лекции за 2008-ма, според мен, е тази на Rober Watson (FreeBSD kernel developer), който обяснява как се поддържа един голям open source проект. Забавно беше как той обяснява, че е просто разработчик на ядрото и е чувал, че извън него има други програми, които го ползват, но не е сигурен в това :)

http://fmi.rails-bg.net/lectures
Програмиране с ruby on rails e курс, който се проведе наскоро във ФМИ, но за съжаление разбрах прекалено късно за него. Има видео клипове към всяка лекция с изключение на първата (технически проблеми). От това, което гледах е било доста интересно. Примерно можете да разберете какво е общото между Pearl Jam и Ruby.
За момента и Ruby on Rails и *BSD остават в категорията "като порасна голям", но определено имам голямо желание да ги пробвам... някога :)

http://ocw.mit.edu/OcwWeb/web/courses/av/index.htm#Mathematics
МIT, ех MIT... Едно от нещата, които не знаете за мен е, че ми се обадиха наскоро от "института" да ме поканят да уча там, но им казах "С удоволствие, но не мога да оставя ФМИ". Всъщност, както вероятно се сещате, това не е истина и мога само да си мечтая, но ...
Това са лекции, презентации и видеота, в които професорите от MIT ще се опитат да ви набият в главата някои неща за историята, литературата, биологията и изобщо каквото се сетите. На мен лично вниманието ми привлякоха лекциите по математика, аеронавтика и астронавтика, механика, физика (като цяло по-nerd-ските неща), но има и други, наистина много и разнообразни неща.
За мен MIT и Бъркли си остават едни магически места, на които едва ли някога ще стъпя, но мога да продължавам да си мечтая. :)

Надявам се, че сте си харесали нещичко за гледане :)

понеделник, февруари 09, 2009

Малко готин софтуер за Linux

Не съм блогвал толкова отдавна, че вече започвам да си мисля, че съм забравил как става.
Нищо, сега ще опитаме нещо кратко да споделя какъв софтуер за Linux ми е харесал през последните няколко седмици.
Ако сте ми чели блога и преди това, вероятно сте забелязали, че съм фен на Amarok. Истински zealot*.
В този ред на мисли, вниманието ми привлече по-малкия брат на Amarok - Minirok.
Както си личи от снимчицата, това е напълно орязан откъм функционалност Amarok, който се цели в Ахилесовата пета на по-големия си брат - скоростта на работа. Зарежда се за секунди, не сканира колекция по 15 минути, реагира ведната на всяка команда и ... щом ви казвам, бърз е :). За разлика от Amarok, Minirok не разчита на база данни, а на файловата структура. Тоест ако музиката ви е подредена по папки с изпълнители и албуми няма да усетите никаква разлика. Външния вид до голяма степен е запазен, въпреки че е доста трудно да промениш един прозорец с панел за албуми в лявата част. Простотата над всичко.
Проекта все още е доста малък и дори в момента се пренаписва на qt4, а qt3 версията е яко бъглива. Примерно от време на време крашва при сменяне на песен, не помни папката, която сте му оказали предишния път и някакви такива дребни и не чак толкова дребни нещица.
Все пак Minirok върши най-важното за един audio player, а именно да "свири", а като допълнителен бонус прилича на Amarok.
Да се надяваме, че проекта ще се развие и ще виждаме нови, по-добри версии.

A Web Browser е не какво да е не какво да е, а просто уеб браузър. Това е нещо като клонинг на Firefox, от който е премахнато всичко, което е собственост на mozilla corporation(икони, artwork, etc.), тоест един още по-свободен firefox. Не се притеснявайте, всичко е на 100% съвместимо и когато го инсталирате ще ви останат bookmark-овете, историята, кукита, различните extension-и и т.н. Само го споменавам, ако искате да го погледнете.



И последното е нещо, което го има доста отдавна в GNOME, но едва наскоро разбрах колко полезно е наистина. Става въпрос за applet-а NetworkManager. Ползва се основно за безжични мрежи като автоматично засича всяка мрежа в обхват и може да преминете към нея само с един клик. Едно от най-хубавите неща обаче е възможността да създавате различни профили за една и съща мрежа. Това е особено удобно ако сте с лаптоп като мен и постоянно се местите на различни мрежи.
Пример можете да видите на снимката, освен всички безжични мрежи имам 3 профила за LAN картата ми. Първия се казва dhcp eth0, тоест ако кликна на него машината ще се опита автоматично да си вземе настройките по dhcp. Съвсем стандартнo.
Втората се казва Vlado Mtel и е нещо като backup линия за квартирата. Когато спре интернета, съквартиранта ми Владо(за това и се казва така мрежата) си пуска безжичния интернет от Mtel и започва да рутира към останалите. Докато всички в квартирата започват да сменят ip адреси, gw и т.н. аз просто сменям профила на мрежата и се връзвам.
Третата мрежа е blood_donor, тоест пускам dhcp сървиса, сменям профила и започвам да рутирам безжичния интернет по кабел (имаме машини които нямат wireless карти, а и точно в момента, проблеми с кабелите :)
Ако често ползвате мрежи, които нямат dhcp, съвсем спокойно можете си добавите профил за тях и да ги сменяте веднага когато пожелаете.
Всичко това е става само с 2 клика. Никакво писане, никакви настройки.
Сайта на проекта е http://projects.gnome.org/NetworkManager/


б.х. zealot - съжалявам за английския, но няма българска дума, която да дава същото значение в същия контекст, може би "фанатик", но ако не сте играли StarCraft едва ли ще хванете препратката, обещавам да пиша без повече уточнения по 3-4 реда).