Под това време днес в едно дизайнерско списание, което от време на време гледам (`щото който не може само гледа) излиза статия озаглавена 10 Advanced PHP Tips To Improve Your Programming или в свободен превод 10 съвета за напреднали php програмисти подобрят кода си. Не съм някакъв гуру, но имам няколко коменара по темата.
Ето ги и съветите:
1. Използвайте SQL injection cheat sheet
Често казано не успях да разбера какво точно имат в предвид под cheat sheet, но аз отдавна не филтрирам нищо ръчно. Примерно в CodeIgniter, Active Record класа върши филтрирането за sql injection и в security helper-a си има функция за филтриране срещу xss.
2. Знайте разликата между операторите за сравняване.
Тук съм много съгласен. Признавам си, че едва преди месец-два научих разликата между "==" и "===", просто преди това не бях обръщал никакво внимание.
Не че има много общо, но пък аз често в бързина правя грешката да слагам едно "=" вместо две. За незапознатите с php - едно "=" присвоява стойност, а "==" сравнява променливи. Наскоро също ми дадоха един интересен съвет да избегна това, който обаче работи само ако сравнявате променлива с число(примерно), тоест когато не сравнявате 2 променливи.
Тоест, ако сгрешат, повечето хора пишат следния код:
if($a=1){ blah();}
което вместо да сравни променливата с 1, просто й присвоява стойност 1 и винаги връща TRUE, от където пък може да станат много проблеми. Ако обаче вместо това напишем:
if(1=$a){ blah();}
парсера ще изплюе синтактична грешка и веднага ще можем да хванем проблема.
Тук има едно уточнение, някои хора твърдят, че втория вариант е объркващ при четене на кода и той наистина е странен на пръв поглед. В такава ситуация вече си преценявате дали евентуално този, който ще чете кода ще го разбере така.
3. Избегнете elseТук дават един интересен пример. Този код:
if( някакво условие) {
$a=5;
} else {
$a=10;
}
може да се преработи така:
$a=10;
if( някакво условие ){
$a=5;
}
Като според тях втория пример е по-добър. Аз лично не виждам съществена причина това да е така, дори мисля, че втория код е малко по-объркващ, въпреки че е по-елегантен. Unix гурутата винаги са учели, че не трябва да се стремим да пишем хитър код, а възможно най-тъп, в смисъл възможно най-лесно разбираем от следващия, който ще седне да работи по този проект след теб. Това е съществено за един open source проект, защото ако кода е омазан от някой "юноша бледен", който се е скъсал да пише странни недокументирани workaround-и, ще е доста трудно някой да допише нещо и от там вече всичко умира :)
4. Избегнете скобитеЗнаете, че можете да напишете
if( някакво условие) {
something();
} else {
something_else();
}
така:
if(някакво условие) something();
else something_else();
Твърдо, ама твърдо съм против това. Пестиш 2 скоби, 1-2 реда и губиш няколко минути на човека след теб за да разбере какво правиш! В случая, който съм показал е лесно да се види какво става, но представте си, че имате няколко вложени if-else конструкции, тогава вече наистина става голямо мазало, защото не се вижда кое къде започва, къде свършва и т.н. Скобите не са за php парсера, те са за вас.
Моля ви, не го правете това, не пишете без скоби!
5. Използвайте str_replace() вместо ereg_replace() and preg_replace()Това специално не го знаех, но според тях str_replce е 61% по-бързо от ereg_replace и preg_replace. Не че и без това съм се засилил да праскам regular expressions, където трябва и не трябва. Проста причина, повече време ми отнема да измисля regex-а вместо да си прасна str_replace. Това може да не е така за всички, но поне при мен е така. Мисля, че ще е хубаво да се има в предвид.
Този съвет го одобрявам :)
6.Използвайте троични операториНе! Моля ви, това също не го правете. Всеки път когато видя троичен оператор отделям 5 качествени минути в красноречиви поздрави към майката на предишния програмист.
Вече обясних защо, за мен това ненужно усложнява кода. Нека си се придържаме към тъпата двуична логика.
7. Използвайте memcachedПризнавам, че тук нямам опит, но щом те така казват, да предположим, че тоя съвет е валиден. Евентуално за това, други хора могат да кажат по-компетентно мнение.
8. Използвайте frameworkКакто вече споменах аз си харесвам CodeIgniter и си използвам него. Имам един колега от университета, с който често спорим на тази тема. Той твърди, че не трябва да се ползват никакви готови framework-ове, че дори и template системи, смята че бавят излишно. Аз пък смятам, че няма нужда да си блъскаш главата да пишеш едни и същи неща по 1000 пъти и то при положение, че някой вече ги е написал вместо теб. Ако пък нямате отделен дизайнер наистина не виждам голям смисъл да се ползва template система. Всеки си избира сам, но аз препоръчвам наистина да ползвате framework.
9. Използвайте правилно suppression оператораНямам идея как се превежда suppression оператор на български, става въпрос за символа @ използван като оператор. Иначе каква е идеята?
if (isset($albus)){
$albert = $albus;
}else{
$albert = NULL;
}
е еквивалентно на:
$albert = @$albus;
Проблема е, че ако го напишете по-втория начин се изпълнява 2 пъти по-бавно, защото @ се използва неправилно. Правилното използване е чрез референция:
$albert =& $albus;
Според мене това е само за фанатици на тема скорост, въпреки че е интересно :)
10. Използвайте isset вместо strlenТова е доста интересно приложение на isset, за което не бях се сещал. Ако искате да определите дължината на даден стринг е нормално да използвате:
echo strlen($str);
Но примерно ако примерно искате да проверите дали някъв низ не е по-къс от определен брой символи:
if (isset($str[9])) {
echo 'низа е равен или по-дълъг от 10 символа';
} else {
echo 'низа е по-къс от 10 символа';
}
По-добре било да се ползва isset защото било 5 пъти по-бързо от strlen. Важно е да се отбележи, че strlen е опимизиран да прави точно това и се справя по-бързо с по-големи низове. Strlen обаче е по-бърз при малки проверки като тази от примера.
Има и една екстра. Ако бяхме написали кода така:
if(strlen($str) > 9) { ...
и променливата $str не съществуваше щеше да ни изплюе грешка и щеше да се наложи да направи преди това допълнителна проверка с isset, което е още едно излишно действие.
Това май е първия интересен съвет, въпреки че трябва да си наистина голям перфекционист за да тръгнеш да гледаш чак такива неща.
Повечето съвети в статията на Smashing Magazine (според мен) са или грешни или излишни и не чак толкова необходими. Какъв е извода ?
Дизайнерите да си гледат дизайна и да не се бутат, където не им е работа :D
(както и обратното).